Jak wybrać odpowiednie opony? To istotne pytanie, szczególnie biorąc pod uwagę jak wiele zależy od ogumienia w samochodzie.

 

Kartka rozmiaru A4 – mniej więcej tak małą powierzchnią samochód styka się z drogą. To właśnie dlatego warto przemyśleć zakup opon, od których zależeć będzie Wasze bezpieczeństwo oraz właściwości jezdne pojazdu.

Ustal oczekiwania

Aby wybrać odpowiednie opony na sam początek należy ustalić czego tak naprawdę od nich oczekujemy. Inne kryteria będą brane pod uwagę przy poszukiwaniu opony do sportu, a inne w przypadku zakupu ekonomicznych opon do pokonywania długich dystansów po autostradach.

Zdefiniuj czego oczekujesz od opon samochodowych:
przeznaczenie – jazda sportowa, ekonomiczna, komfortowa
rodzaj samochodu – napęd na przód, tył, 4×4
warunki użytkowania – miasto, autostrada, teren
priorytety – niska cena, trwałość, osiągi

 

Jak czytać i dobrać rozmiar opon?

Rozmiar opon samochodowych zapisywany jest w całkiem prostej postaci, np. 215 / 45 R17 91 V. Co oznaczają te cyfry?

Jak wybrać odpowiednie opony?

Pierwsze dwie mówią o szerokości i profilu opony. Szerokość opony wydaje się oczywista, natomiast czym jest profil? Jest to wyrażony w procentach stosunek szerokości bieżnika do wysokości ściany bocznej opony. Im niższy profil tym atrakcyjniejszy wygląd opony, ale jednocześnie niższy komfort jazdy.

Profil opony

R17 to nic innego, jak rozmiar felgi – w tym przypadku 17″. 91 V informuje o indeksie nośności i prędkości, czyli o tym ile opona uniesie i jaką prędkość maksymalną przetrzyma.

Jaki rozmiar opon wybrać? Wskazane jest trzymanie się zaleceń producenta auta, co zapewnia poprawne prowadzenie oraz działanie wskaźników. Informację o przewidzianym rozmiarze opon do Waszego samochodu znajdziecie w instrukcji, na naklejce w klapce wlewu paliwa bądź też na progu drzwi kierowcy.

Kodeks drogowy dopuszcza ogumienie mieszane na dwóch osiach pojazdu, jednak na jednej osi opony muszą być takie same. W praktyce lepiej będzie dla Waszego bezpieczeństwa jak i zdrowia samochodu, jeśli kupicie i zamontujecie komplet, czyli cztery takie same opony. Mieszanie modeli, producentów, rozmiarów czy stopnia zużycia bieżnika nie jest dobre. Jeżdżąc z różnymi oponami na jednej osi ryzykujecie gorsze prowadzenie, gorze osiągi, szybsze zużycie opon i elementów zawieszenia, nie wspominając o problemach z policją czy ubezpieczycielem w przypadku zdarzenia drogowego. Posiadacze aut z napędem na cztery koła muszą również zwrócić szczególną uwagę na równomierne zużycie bieżnika we wszystkich oponach, co uchroni ich przed sięganiem głębiej do kieszeni na naprawdę napędów.

Sezonowość – opony letnie i zimowe

W Polsce nie ma prawnego obowiązku zmiany opon w zależności od pory roku. Na szczęście coraz więcej kierowców dostrzega potrzebę wymiany opon letnich na zimowe, aby bezpieczniej poruszać się po zaśnieżonych drogach. Opony letnie i zimowe różnią się znacząco, dlatego zdecydowanie warto zaplanować w budżecie wydatek na zakup jednych i drugich.

Opony letnie
Guma, z której wytwarzane są opony przeznaczone na sezon letni, zachowuje odpowiednią twardość przy wysokich temperaturach. Oznacza to mniejsze zużycie bieżnika nawet przy poruszaniu się z większą prędkością. Zgodnie z przepisami prawnymi głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Opona nie spełniająca tego zalecenia musi zostać niezwłocznie wymieniona.

Letnie opony tracą swoje właściwości w okresie, gdy średnia temperatura dobowa spada poniżej 7 °C. Wówczas jest dobry moment, aby ogumienie zmienić na wersję zimową.

Opony zimowe
Opony zimowe wyróżniają dwie cechy: specjalna mieszanka gumy oraz wzór bieżnika. Zimówki wykonano z mieszanki gumy odpornej na niskie temperatury, co pozwala zachować bieżnikowi elastyczność. Dzięki temu lepiej przylega on do drogi, zapewniając lepszą przyczepność i bezpieczeństwo. Dodatkowo bieżnik ma bardziej agresywny kształt niż opony letnie, a zimówki posiadają większą liczbę nacięć, dzięki czemu skuteczniej „wgryzają się” w śnieg oraz błoto.

Jeśli głębokość profilu bieżnika wynosi w oponach zimowych mniej niż 4 milimetry, należy wymienić je na nowe.

Opony całoroczne
Przeznaczone wyłącznie dla kierowców jeżdżących mało albo wcale, po mieście lub w terenie gdzie przez cały rok panują umiarkowane warunki atmosferyczne.

Nowe czy używane?

Testy przeprowadzane niedawno przez pisma motoryzacyjne wskazują, że w okresie zimowym lepiej sprawdzają się tanie, ale nowe opony, niż używany kilka lat komplet renomowanego producenta. W przypadku opon letnich sprawa nie jest już taka oczywista, jednak nowe opony są i tak lepszym wyborem. Szczególnie jeśli nie kupujecie opon z myślą o wykończeniu ich w jeden weekend podczas treningu na torze czy lotnisku, a w celu normalnej, codziennej eksploatacji.

Zakup opon używanych to zawsze ryzyko, że były one wcześniej naprawiane, źle przechowywane, mają nierówno zużyty bieżnik albo co równie groźne – są po prostu stare. Guma z której wykonane są opony starzeje się i po kilku latach wskazana jest wymiana na nowy komplet.

Czytaj etykiety opon

Od listopada 2012 roku za sprawą Unii Europejskiej opony posiadają specjalne etykiety. Wyglądają one bardzo podobnie do etykiet na urządzeniach AGD, którymi zresztą zostały zainspirowane.

Niewiele osób zwraca uwagę na etykiety przy zakupie opon. A szkoda, bo mówią one o kilku istotnych kwestiach. Między innymi o tym, jak dany model radzi sobie z hamowaniem na mokrej nawierzchni, od czego zależy nasze bezpieczeństwo, czy jaki generuje hałas podczas jazdy, co wpływa na komfort.

Etykiety opon

Efektywność energetyczna
Warto wybierać modele o możliwie niskim oporze toczenia, gdyż opony odpowiadają za ok. 20% całkowitego zużycia paliwa Waszego samochodu. Samochód wyposażony w opony klasy A spali ok. 7,5% paliwa mniej, niż jadąc na oponach najgorszej klasy G.
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Badana jest podczas hamowania z prędkości 80 km/h. Auto wyposażone w opony klasy A zahamuje na odcinku krótszym niż w przypadku opon klasy F aż o 18 metrów. To tyle, co długość czterech samochodów!
Zewnętrzny hałas toczenia
To najprościej rzecz ujmując informacja o tym, jak bardzo opony są głośne. Na etykiecie znajdziemy wartość w dB oraz klasę w postaci zaczernionych pasków przy symbolu głośnika. Różnica między dwiema klasami to 3 dB, czyli wzrost lub spadek poziomu hałasu o połowę.

 

Jak wybrać odpowiednie opony?

Planując zakup opon do swojego samochodu, pamiętaj o:
zalecanym przez producenta rozmiarze opon
sezonowości – warto mieć komplet opon letnich i zimowych
komplet nowych opon to lepszy wybór niż „używki”
dokładnym czytaniu etykiet

Czym różni się opona tania od drogiej? Oferowanymi osiągami, od których zależy prowadzenie w deszczu czy droga hamowania. Opony z oferty marek premium zazwyczaj oferują również dłuższą żywotność. Przy najdroższych modelach kupujący często otrzymuje dodatkowe benefity, takie jak nieodpłatna wymiana opony na nową w przypadku uszkodzenia.

Wedle badań ponad połowa osób wybiera model opon samochodowych wyłącznie na podstawie ceny. To zrozumiałe, ale nie można zapomnieć o tym, że to tylko dzięki oponom samochód styka się z drogą, a jakość ogumienia wpływa na bezpieczeństwo, osiągi, zużycie paliwa oraz właściwości jezdne. Warto zatem zainwestować w dobry komplet.

Źródło : http://antymoto.com/porada-jak-wybrac-odpowiednie-opony/

 • Jak czytać i dobrać rozmiar opon?

  Jak wybrać odpowiednie opony? To istotne pytanie, szczególnie biorąc pod uwagę jak wiele zależy od ogumienia w samochodzie.   Kartka rozmiaru A4 – mniej więcej tak małą powierzchnią samochód styka się
  Czytaj więcej
 • Co ile powinno się wymieniać olej w samochodach?

  Częstotliwość wymiany oleju może być kwestią dyskusyjną, nie ma jednak wątpliwości, że każdy użytkownik powinien się stosować do wymogów gwarancyjnych stawianych przez producenta lub informacji zawartych w książce serwisowej. Przeważnie
  Czytaj więcej
 • Geometria kół

  Właściwie ustawiona geometria kół gwarantuje bezpieczeństwo, pewne prowadzenie i prawidłowe zużycie opon. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zbieżności i innych składowych ustawiania kół, to koniecznie musisz tutaj zajrzeć. Co to jest geometria kół
  Czytaj więcej
 • Obsługa układu klimatyzacji – przegląd i odgrzybianie w jednym

  Jak zapewne wszyscy wiedzą układ klimatyzacji nie jest układem samoobsługowym. Oprócz standardowego przeglądu, który powinno wykonywać się nie rzadziej niż co 2 lata, bardzo ważne jest odgrzybianie układu klimatyzacji i
  Czytaj więcej
 • Co może być przyczyną problemów z rozruchem silnika?

  Wielu kierowców podczas eksploatacji samochodu zaskakują różnego rodzaju usterki. Często dają się one łatwo rozpoznać na podstawie przeróżnych dźwięków, takich jak: stuki, chrobot, głośna lub nierówna praca silnia. Są jednak takie
  Czytaj więcej
 • Czas na sprzęgło?

  Człowiek potrafi przyzwyczaić się niemal do wszystkiego, szczególniejeśli zmiany na gorsze postępują bardzo powoli. Dlatego właśnie łatwojest nie zauważyć postępującego zużycia sprzęgła. Kierowca po prostu odruchowo inaczej operuje nogą, kompensując
  Czytaj więcej
porn Porn